top of page
Търсене

Наредба 6: Сложен и тромав регламент, който изкуствено затруднява преминаването към чиста енергия

  • Stamen Lolov
  • 10.04.2023 г.
  • време за четене: 2 мин.

Асоциацията за Анализ на Обществена Политика предлага на членовете и заинтересуваните страни да допринесат за разглеждането на следната тема, а именно затрудненията пред, които лица и фирми се изправят , когато тръгнат да се включват в мрежите на електроразпределителните дружества в България с частните си проекти за възобновяема енергия.


Една подобна изкуствено създадена стена е точно


НАРЕДБА № 6 ОТ 24 ФЕВРУАРИ 2014 Г. ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛИ И КЛИЕНТИ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ КЪМ ПРЕНОСНАТА ИЛИ КЪМ РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНИТЕ ЕЛЕКТРИЧЕСКИ МРЕЖИ



Наредба № 6 от 24 февруари 2014 г. е нормативна база, която определя условията и реда за присъединяване на производители и клиенти на електрическа енергия към преносната или разпределителната мрежа. Наредбата е издадена от Комисията за енергийно регулиране и се прилага за всички субекти, извършващи производство, пренос, разпределение и доставка на електрическа енергия в страната.


Наредбата установява техническите и административните изисквания, които производителите и клиентите на електрическа енергия трябва да спазват, за да осигурят безопасна и ефективна работа на преносните и разпределителните мрежи. С него се определят и отговорностите на операторите на преносни и разпределителни системи, производителите на електроенергия и клиентите в процеса на присъединяване към мрежите.


Регламентът определя процедурите за кандидатстване за присъединяване към мрежите, включително необходимата документация и технически спецификации, необходими за кандидатстването. Той също така очертава условията за предоставяне или отхвърляне на заявка за свързване и процеса на договаряне и подписване на споразумение за свързване.


Освен това регламентът уточнява правата и задълженията на производителите и клиентите на електроенергия във връзка с достъпа до мрежата, включително предоставянето на услуги за измерване и фактуриране, плащането на такси за присъединяване и други такси, както и поддръжката на мрежовата инфраструктура.


В обобщение, Наредба № 6 от 24 февруари 2014 г. предоставя цялостна нормативна рамка за присъединяване на производителите и клиентите на електрическа енергия към преносните или разпределителните мрежи в страната, с цел насърчаване на безопасната и ефективна експлоатация на мрежите и осигуряване на справедлив и прозрачен достъп за всички заинтересовани страни.


ААОП разпознава няколко проблема с Наредба 6, като при достатъчно събрана информация. ААОП ще изготви необходимият анализ за бизнеса и директните инвестиции.


Разходите за спазване на Наредба 6 могат да бъдат значителни за бизнеса и физическите лица. Регламентът определя редица финансови задължения, включително такса за присъединяване, такса за капацитет и такса за енергия. Тези такси могат да бъдат значителна бариера за навлизане на пазара на електроенергия, а също така могат да затруднят дейността на бизнеса на пазара.

Наредба 6 е наредба, която трябва да се реформира. Регламентът е сложен и тромав и може да бъде труден за разбиране и спазване.


Анализът ще разгледа трудностите, с които ще се сблъскат фирмите и физическите лица, опитвайки се да се съобразят с Наредба 6 от българския Закон за енергетиката. Анализът ще се фокусира върху следните области:


  • Сложността на регулацията

  • Цената на съответствието

  • Възможността регулацията да бъде бариера за навлизане на нови предприятия

  • Възможността регулацията да задуши конкуренцията

  • Възможността регулацията да доведе до по-високи цени за потребителите на електроенергия

Анализът също така ще направи препоръки за това как регламентът може да бъде реформиран, за да улесни бизнеса и физическите лица да го спазват.






 
 
 

Comments


Subscribe Form

Thanks for submitting!

hotel burgas.jpg
  • Facebook

©2021-2025 by Association for Public Policy Analysis.

bottom of page